набиране

Андеррайтер е Работа като андеррайтер. Андеррайтер: история на професията

Съдържание:

Видео: Интерфейс работы андеррайтера для автоматизации проверки заявок на получение займа в Илма 2024, Юни

Anonim

На територията на Руската федерация има „Единно ръководство за тарифите и квалификацията“, което включва повече от 7 хиляди различни видове професионални дейности. Това е само за тази страна. В света има много повече професии. И в Русия все още има много специалности, които не са изброени в тази директория, които са доста редки. В момента професия, за която малко хора са чували преди, набира популярност. Името му е андерайтера. Специалността е доста търсена на съвременния пазар на труда.

Андеррайтерът е …

Името на професията за повечето е чуждо и неразбираемо. Поради тази причина хората често питат, когато чуят думата "андеррайтер": "Кой е това?" Междувременно тази сложна дума се нарича една от основните специалности в областта на застраховането. Ако преведете името на професията, това означава „подписване на рисковете“. Това ясно определя професията на застрахователя. Лице от тази специализация се занимава с оценка, описание и квалификация на съществуващите рискове за формиране на застрахователно портфолио.

Важен фактор в това, както и във всяка друга професия, са доходите въз основа на резултатите от работата. Той достига доста високо ниво. Но големите пари са свързани с широк спектър от отговорности. Поради тази причина, въпросът: „Кой е андеррайтерът?“ можете да отговорите, като просто изброите всички функции, които той изпълнява: работа със застрахователни договори и полици, анализ на възможни рискове, съветване на агенти и мениджъри и разработване на методи и т.н.

Банков андеррайтер

Тази професия съществува не само в застраховането. Често в банката има застраховател. В крайна сметка е трудно да си представим кредитирането без оценка на рисковете от неизпълнение на дълга. Институциите, в които работи андеррайтерът, са Сбербанк или подобни акционерни дружества, които предоставят различни заеми на населението. От тези организации се изисква да разполагат с такъв специалист в своя персонал. Банковата застраховател е квалифициран персонал, ангажиран с дейности по оценка, за да определи рисковете от неизпълнение на даден заем. Тази процедура трябва да се извърши от всяка финансова институция.

Да се ​​установи нивото на платежоспособност на кредитополучателя на етапа на вземане на решение дали да откаже или да отпусне заем позволява работата на човек от тази професия. Методите за определяне могат да бъдат напълно различни, следователно служител на „Газпромбанк“ може да анализира различно от подписвача в Сбербанк, чиято обратна връзка от кредитополучателите е положителна. Но отговорите на банките за работата на такива специалисти могат качествено да повлияят на размера на заплатите.

В допълнение към отказ на човек, който иска да вземе заем, може да се предостави алтернативен вариант за сътрудничество. Той се съставя при различни условия за кредитополучателя и може да му предложи различна сума. Тази опция се избира в съответствие с заключението, направено от андеррайтера. Поради тази причина отказът не винаги може да се основава на ниско ниво на платежоспособност.

Застрахователен Андеррайтер

В тази област професионалист анализира риска. Андеррайтерът е лице, упълномощено да формира застрахователен портфейл, той има всички права да взема решения.

Заемането на тази позиция не е лесно. Застрахователните компании излагат цял ​​списък от изисквания, който се състои в притежаването на разнообразни технически и практически знания, които кандидатът трябва да притежава. Тези знания включват и тези, които ще ви позволят правилно да анализирате и да направите заключение за нивото на възможните рискове, условията за получаване на застраховка и размера на ставките.

Застрахователят трябва да изпълнява основната задача - това е постигане на положителен финансов резултат без риск. Това се случва чрез спазване на редица правила и алгоритми за действията на специалист при формирането на портфолио.

В резултат работата на андеррайтера е пряко пропорционална на това дали компанията ще получи добра печалба или, обратно, ще понесе загуби.

Оценка на риска на застрахователните договори

Андеррайтерът е лице, което трябва да огледа документите, за да сключи рисков договор и да им определи подходящите квалификации за определен обект или физическо лице. Също така, човек от тази професия определя тарифните ставки и условия, при които ще се сключва застрахователният договор, прави заключение относно възможността за такива транзакции.

Андеррайтерът оценява всички възможни рискове за застраховка както на физическото лице, така и на имуществото. Той има цялата необходима информация за бюджета, формирането на резервите, както и презастраховането и как да управлява загубите. Като цяло това е човекът, чийто един подпис може да струва хиляди и дори милиони.

Длъжностни задължения

Отговорностите на този специалист включват:

  1. Провеждане на следните действия:

    • оглед на документи от името на компанията;
    • поемане на рискове за застраховка или презастраховане;
    • квалификация на риска;
    • определяне на тарифи за тарифи и условия на транзакциите;
    • изготвяне на заключение относно възможността за подписване на договор;
    • формиране на портфейл.
  2. Консултации в области като правото на заверка на документи и отговорност за подписа.

    • Оценка на риска.
    • Принципи за изграждане на застрахователно портфолио.
    • Правни аспекти на дейността.
    • Финансовата стабилност на предприятието.
    • Бюджетен контрол.
    • Уреждане на загуби.

Основни функции

Работата като застраховател е дейност, осъществявана като част от следния алгоритъм на действия:

  1. Идентификация на обекта, който трябва да бъде застрахован. Проверка на документи, потвърждаващи правата върху собственост, участваща в договора.
  2. Оценка на риска. Определяне на причините за възможното отхвърляне на обекта, ако клиентът се подозира, че е предоставил невярна информация.
  3. Вземане на решения относно възможността за сключване на договор. Подписването на даден обект може да бъде медицинско, финансово или професионално. В този случай голяма роля играе анализаторът на специалиста, който дава заключението, както и неговият професионализъм при прогнозиране на възможното развитие на ситуацията.
  4. Определяне на списъка на договорните условия - както основни, така и допълнителни. Андеррайтерът е упълномощен да реши към коя рискова група принадлежи предложеният случай. На това основание той има право да въведе в застрахователния договор онези допълнителни условия, които счита за необходими и определя по-нататъшния ход на сделката. Пример за такива добавки може да бъде сумата или продължителността на транзакция.

  5. Определяне на тарифи, изчисляване на премиите. Андеррайтерът извършва собствен анализ и установява размера на обезщетението в съответствие с правилата на застрахователното законодателство и обезщетенията, които вече са приети от компанията. Ако рискът от транзакцията е голям, коефициентите съответно се увеличават.
  6. Подписване на застрахователен договор.

Умения и перспективи

Наличието на аналитичен начин на мислене е най-важната характеристика на човек, който мечтае да извърши дейностите си като подписвач. Историята на професията предполага, че работодателят обръща внимание на това. Специалистът трябва добре и бързо да се ориентира в тенденциите, които съпътстват застрахователния бизнес, и да познава принципите на формирането на неговите продукти. Е, разбира се, професионалист в своята област трябва да знае чужди езици, обикновено английски.

Застрахователният бизнес в Русия все още има голям потенциал за развитие, така че перспективите за застрахователите са доста големи. Освен това оценителите на риска ще бъдат в търсенето в други области. В допълнение, опитни служители с опит от 2-3 години могат да разчитат на длъжността ръководител на отдела.

образование

В рамките на Руската федерация най-голямата образователна институция, която обучава своите студенти по застрахователни програми, е MGIMO, Министерството на външните работи на Русия. Именно тази институция се занимава с подготовката на андеррайтери. Има и курсове за продължаващо обучение. Придобиването на професията на застраховател може да бъде придружено от допълнителна заетост, ако станете студент в Института по управление и предприемачество към ГУУ.

Факултетите, в които образованието е свързано със застраховане, са в много университети с икономически пристрастия. Регионалните университети са места, където бъдещите успешни андеррайтери също могат да получат дипломи.

Плюсове и минуси на професията

При андерайтеровата дейност недостатъците могат да се считат за продължаващи добродетели. Човек от тази специалност, за разлика от застрахователния агент, има стабилен доход, тъй като работи на заплата. Разбира се, андеррайтерът не може да разчита на големи бонуси, но за разлика от това можем да кажем, че той има фиксиран месечен доход. Тези специалисти обикновено се кредитират от персонала, което означава, че са социално защитени. Професията „андеррайтер“ означава да работите по фиксиран график - с почивни дни и ваканции.

Недостатъците на професията включват факта, че човек, който е свикнал да работи с номера и документи, също трябва да може да води разговор с клиенти. Е, най-големият недостатък на професията е, разбира се, отговорността, наложена от компанията.

Избор на водещия андеррайтер

Изборът на тези специалисти трябва да се извърши съгласно следните критерии.

  • Анализ на проследяване на записи. Първо трябва да разберете нивото на квалификация на кандидата.
  • Надеждна репутация. За да извършва големи и печеливши транзакции, застрахователят трябва да бъде уважаван от професионалисти и партньори, участващи в тази област.
  • Финансови условия, представени от кандидата. Трябва да се има предвид, че разходите за заплащане на услуги на андеррайтери могат да бъдат значителна сума.