кариерно управление

Асистентът е помощник на висококвалифициран специалист. Асистентски дейности

Съдържание:

Anonim

Според официални източници, асистент е човек, който помага на висококвалифициран специалист в работата или в провеждането на определени изследвания. Хората с висше образование могат да кандидатстват за асистентска позиция. Обикновено тази работа се комбинира със следдипломно обучение.

Става ясно, че асистент е човек, който започва кариерата си и няма достатъчен опит в определена област. Подобни постове се появяват по времето на царска Русия и в по-голяма степен са свързани с изследователска, правна и медицинска дейност. Ваканциите за асистенти все още са актуални във висшите учебни заведения, където младите специалисти имат възможност да учат и да придобият необходимия опит в научната дейност.

Разбира се, днес различни видове работа като асистент са добре познати. Това може да бъде помощник режисьор или звуков инженер, мениджър, лекар или адвокат. Съвременните тенденции обаче диктуват нови условия и тази позиция постепенно се премества в други области на заетостта.

Асистент в катедрата

Асистентът на катедрата е служител, чиито дейности принадлежат към категорията на преподаването, но са ограничени до определени стандарти. Например такива служители провеждат семинари и лабораторни занятия, помагат на преподавателя при провеждането на изпити, семинари, колоквиуми и тестове. Ако в катедрата няма достатъчно преподаватели, тогава асистентите на катедрата имат право да изнасят лекции на студенти или специалности. Само учители с академични звания обаче изнасят лекции на магистратурата.

Обикновено асистенти прекарват много повече часове на обучение, отколкото висши преподаватели (доценти и преподаватели), но в същото време възнаграждението им е много по-малко.

Лекарски асистент

Служител с висше медицинско образование може да стане асистент на лекар. Задълженията му обикновено включват:

  • Предварителна оценка на състоянието на пациента.
  • Помогнете на лекаря с всякакви медицински процедури.
  • Изпълнение на инструкции, свързани с медицински дейности.

Най-често такива асистенти са медицински персонал на младши и средни нива, както и студенти по медицина, аспиранти и стажанти.

Нови области на асистентската дейност

В съвременната терминология за набиране на персонал се появи понятие като бизнес асистент. И това е естествено, защото всеки прогресивен лидер има нужда от помощник, който може да поеме някои задачи и да освободи бизнесмена от тежестта на рутинния бизнес. И колкото по-голяма и по-солидна е компанията, толкова по-неотложна е нуждата от интелигентен помощник на главата.

Бизнес асистентът обаче изобщо не е секретар, защото правомощията му са много по-широки от срещи с гости, получаване и обработка на кореспонденция или телефонни обаждания. Затова при търсене на кандидат за тази длъжност обикновено се поставят специални изисквания. Избирайки подходящ служител за тази длъжност, успешният мениджър винаги декларира най-високите възможни критерии не само за образование, професионални качества, опит и умения, но и за лични качества и навици.