кариерно управление

Търговски директор: Отговорности и изисквания

Видео: Основни разлики в дейността на едноличен търговец и на компания във Великобритания 2024, Може

Anonim

Търговският директор е една от ключовите позиции във всяка организация. Стандартната функционалност за него предвижда следните области: логистика, доставки и доставки, маркетинг и продажби. Вярно е, че в различни предприятия, в зависимост от спецификата, търговският директор може да изпълнява само част от горните групи задължения. Има дори определено погрешно схващане, че този човек насочва само към продажбите.

Търговският директор е доста търсено свободно място, като отидете на всеки уебсайт на агенция за набиране на персонал, винаги можете да намерите няколко отворени позиции с много прилични условия за възнаграждение за работа. Причините за това са много, но има няколко основни. В крайна сметка, ако анализирате какво прави търговският директор и сравните това с днешните реалности в икономиката, веднага можете да разберете ролята на тази позиция. Сега основното е не само да произвеждате стоки или да имате способността да предоставяте всякакви услуги. В момента е важно да намерите купувач, да спечелите местоположението му и да осигурите доставка до мястото на продажба. И беше възможно да се работи просто в склад само в планова икономика.

В тази връзка е ясно, че лицето, кандидатстващо за тази длъжност, се поставя много високо. Освен това, дори да намерим подходящ служител, човек не може да бъде сигурен, че търговският директор ще работи дълго време във фирмата. Причината за това е ниската степен на структурираност на много млади, все още не напълно формирани компании. А това от своя страна се превръща в нещо, което търговският директор често не разбира ясно функциите, които са му възложени. Няма строга регламентация на дейностите, правомощията между него и ръководителя, други служби са замъглени. Адаптирането към подобна ситуация е трудно и професионалисти, които знаят собствената си стойност, отиват при друг работодател веднага щом намерят подходящо място.

Кандидат, кандидатстващ за тази длъжност, трябва да познава действащото законодателство, процедурата за възлагане на обществени поръчки, договорната работа, маркетинга, логистиката, спецификите на индустрията, в която организацията оперира. Освен това последното изискване е важно при избора на служител за длъжността. Например човек, който има опит да работи в търговска компания, е по-вероятно да не е подходящ за голям строителен холдинг и обратно. Разбира се, кандидатът трябва да има висше образование. Възпитаник, току-що завършил института, не е подходящ за тази работа. Кандидатът трябва да притежава практически умения в популяризирането на услуги и стоки, да притежава умения за договаряне и управление на екипа. На първо място, това е лидер, така че способността за създаване на ефективна мотивация за резултата от подчинения персонал е необходимо изискване.

Поради факта, че сферата на обществените поръчки и продажби е доста уязвима зона на дейност от гледна точка на злоупотреби от недобросъвестни служители, които с цел лична изгода могат да причинят вреди на организацията, всички кандидати трябва да бъдат проверени. Методите са различни, но качествено да се намери цялата необходима информация за кандидата е възможно само ако има контакти в органите на реда.