кариерно управление

Описание на длъжността шофьор на трактор. Описание на длъжността шофьор на трактор

Съдържание:

Anonim

Почти всички хора знаят за такава професия като тракторист. Въпреки това, не всеки знае какво точно прави този човек. В тази статия всичко ще бъде разказано за посочената професия, в стриктно съответствие с това, което предписва специалната длъжностна характеристика.

Шофьор на трактор - кой е той?

Тракторист е специалист, чиито отговорности включват управление на различни машини за трактор и камион. По правило техният водач участва в областта на селското и селскостопанското производство.

Да си шофьор на трактор не е толкова лесно. Компетентният специалист трябва да работи, като постоянно прилага знания от областта на химията, физиката, геометрията или биологията. Освен това той трябва да познава основите на науката за металите, теорията на машините, основите на агротехническото производство и много други. Въпросният специалист трябва да може да използва различни електрически уреди и инструменти.

В момента професията на тракторист е сравнително често срещана и търсена. Трябва да работите само физически; ето защо тази професия е подходяща не за всички, а само за силни, физически развити хора.

Какво казва длъжностната характеристика за придобиване на професия? Шофьорът на трактори трябва да има поне средно професионално образование. Изискванията към посочения специалист варират до известна степен в зависимост от неговото освобождаване.

Шофьор на трактор 2-ра категория

Всички основни задължения и функции на въпросния специалист се предписват от длъжностната характеристика.

Шофьорът на трактора от първоначалната, а именно 2-ра категория, трябва да изпълнява следните функции:

  • Управление на тракторни машини с мощност на двигателя не по-голяма от 26 kW (докато самите машини трябва да са с течно гориво).
  • Мониторинг на товарене и разтоварване.
  • Своевременно зареждане на трактора с необходимото гориво. Ремонт и грижи за автомобили - смазване на ремаркета, други елементи.
  • Откриване на проблеми в работата на трактора. Решаване на тези проблеми.
  • Извършване на ремонтни работи.

По този начин специалистът от втора категория е длъжен да изпълнява много функции и задължения. А какво да кажем за хората с по-висока квалификация?

Шофьор на трактор 3-та категория

Какво казва длъжностната характеристика за служителя с трети ранг?

Необходимо е шофьор на трактор с такова ниво на умения да изпълнява следните функции:

  • Управлението на трактори и други камиони с мощност на двигателя най-малко 26 и не повече от 44 kW.
  • Мониторинг на товарене и разтоварване, транспортиране, закрепване.
  • Презареждане на трактора с гориво, смазване на механизмите и различни елементи на трактора или други машини.
  • Идентифициране и отстраняване на различни видове неизправности в работата на трактора.
  • Извършване на ремонтни дейности, контрол върху ремонтните дейности, извършвани от специалисти от 2-ра категория.

Заслужава да се посочи и друго задължение на шофьора на трактори от трета категория. Този специалист е длъжен да познава и да може правилно да прилага в определени ситуации разпоредбите на различни наредби и документи. Това включва например Кодекса на труда, въпросната длъжност и други документи.

Трактори от 4-та и 5-та категория

Какво предписва длъжностната характеристика на селскостопански трактор с четвърта или пета категория?

Говорейки за отговорности, те са сравнително сходни. Например:

  • И двамата специалисти са длъжни да извършват надзорни работи за товарене, разтоварване или транспортиране.
  • Шофьорите на трактори трябва периодично да зареждат автомобилите си.
  • И двамата специалисти трябва да попълнят цялата необходима документация, да водят дневник за смяна (или счетоводен дневник).
  • И двамата служители са длъжни да ръководят работните процеси, извършвани от шофьори на трактори с по-ниско ниво на квалификация.

По този начин длъжностните характеристики на тези двама специалисти на практика не се различават. Заслужава да се отбележи само една най-съществената разлика: водачът на трактор от 4-та категория може да управлява трактор или друг камион, развивайки мощност от 44 до 74 кВт (не повече от 100 к.с.), докато специалист от 5-та категория е способен на работят с машини с мощност над 74 кВт.

Кой е тракторист?

Има и отделна длъжностна характеристика за водача на трактора. Той предписва всички основни моменти, характерни за трудовата дейност на въпросния специалист.

И за да се направи доста ясна картина кой точно е такъв тракторист, е необходимо да се говори за основните функции и отговорности на този специалист:

  • Шофьорът на трактора трябва да контролира машината, която е прикрепена към него.
  • Той е длъжен внимателно и точно да се отнася с колата си, за да предотврати умишлени повреди и неизправности.
  • Навреме зареждайте техническото си оборудване с различни материали от тип гориво и гориво.
  • Шофьорът на трактора трябва да проверява превозното си средство всеки път, преди да започне работа.
  • За да извършвате различни видове ремонтни дейности, периодично изпращайте техния технически инструмент към тях. инспекция.
  • Осигурете оптимална работа с трактора: икономична, но в същото време висока производителност.

Много хора не разбират съвсем разликата между специалността на тракторист и шофьор на тракторист. Всъщност тук всичко е съвсем просто. Един обикновен шофьор на трактор, независимо от нивото на умения, е в състояние само да контролира машината си. Шофьорът на трактора също е в състояние професионално да обслужва различни технически средства. Разбира се, последният има много повече отговорности и права. Той също има голям дял от отговорност.

Права на водача на трактор

По-долу са основните права на земеделски работник. Тъй като общият списък на правата е приблизително същият, тези, които са предписани от длъжностната характеристика на тракторист или оператор на трактори за жилищно-комунални услуги, няма да бъдат взети под внимание.

Общият списък е следният:

  • Служителят има право да докладва на властите за всички открити нарушения или недостатъци в работата на оборудването.
  • Да предложат на ръководството своите идеи за подобряване на трудовия процес.
  • Да престанат да извършват трудовата си дейност при откриване на някакви недостатъци или неизправности в работата на машината.

Например длъжностната характеристика на тракторния оператор на жилищно-комуналните услуги оставя на служителя следните права:

  • относно социалните гаранции;
  • върху специални обувки и дрехи;
  • да работят в комфортни условия, в съответствие с установените стандарти.

Отговорност на водача на трактора

Много неща всъщност зависят от специалист като тракторист. Ето защо нивото на отговорност на този вид работници е много високо. Необходимо е да се предостави кратък списък на онези точки, за които той носи голяма отговорност. Като източник ще бъде взета длъжностната характеристика на водача на трактора MTZ-82:

  • Служителят е отговорен за пълното неизпълнение или изпълнение, но нецелесъобразно, на своите функции на работа.
  • Наказан е за шофиране в нетрезво състояние.
  • Трябва да носи отговорност за неподходящ разход на гориво.
  • Бъдете отговорни за нарушения на безопасността.