кариерно управление

Професионален шофьор. Описание на професията, заплатата

Съдържание:

Видео: Професия шофьор на камион 2024, Юли

Anonim

Професията на водача е една от най-търсените в много страни. Развитието на транспортната инфраструктура повишава изискванията към водачите и техните професионални качества. Изборът на тази професия предполага не само желанието да отделите много часове за управление на превозно средство, но и наличието на някои професионални качества, които ще помогнат да станете майстор на занаята си.

Професионален шофьор. Описание и функции

Шофьорът е работник, който управлява определено превозно средство и притежава шофьорска книжка със съответните отворени категории. Необходим е шофьор в много сектори на икономиката и производството, така че намирането на работа за специалист в тази област не е трудно. Големите компании имат собствен автопарк и наемат шофьори за редовен пътнически и товарен трафик. Професията на шофьор на автомобил е най-търсена в такситата, които се предлагат във всеки град.

В допълнение към автомобилите шофьорите карат тролейбуси, трамваи, автобуси, специално оборудване и др. Те разграничават превозните средства за превоз на пътници, превоз на товари и други задачи. Но без значение как водачът управлява превозното средство, той винаги е отговорен за безопасността на превозваните стоки и живота на пътниците. За да станете водач на определено превозно средство, трябва да имате права, потвърждаващи способността да управлявате това превозно средство.

Категории шофьорски книжки

За да шофирате мотоциклет, трябва да имате шофьорска книжка с отворена категория А. Наличието в сертификата на категория А показва, че водачът може да управлява превозни средства с две колела, както и мотоциклет със страничен автомобил, теглото на което в пълна предавка не надвишава 400 кг. В тази категория се отличава подкатегорията A 1, чието отваряне дава възможност да се контролират модели на мотоциклети с малък обем на двигателя.

Категория Б са леки автомобили, които имат до осем пътнически места и тежат до 3 500 кг. Наличието на тази категория показва, че на машиниста е разрешено да управлява автомобил с малко ремарке (до 750 кг) или транспортен влак с обща тежест, ненадвишаваща три и половина тона. За да управлява превозно средство с тежко ремарке, водачът трябва да има категория BE.

За шофиране на камиони е необходима отворена категория С. Тези превозни средства включват камиони с тегло над 3,5 тона, включително тези с малко ремарке. За да шофирате камион с тежко ремарке, трябва да имате допълнителна категория CE. Също категориите C1 и C1E се разграничават в категория В. Отварянето на подкатегорията С1 ви позволява да контролирате камиони в диапазон на тегло от 3,5 до 7,5 тона. Подкатегорията С1Е включва камиони с тежко ремарке, чиято маса надвишава 750 кг, при условие че общото тегло на целия влак е не повече от дванадесет тона.

Категория D в шофьорската книжка показва, че водачът може да извършва превоз на пътници, включително на превозни средства с леко ремарке. Такива средства включват автобуси и таксита с фиксиран маршрут, чийто брой пътнически места не надвишава осем души. Възможността за шофиране на автобус и микробус с ремарке с тегло над 750 кг дава категория DE. Отделете подкатегория D1, която ви позволява да управлявате превозни средства с 9 до 16 места, включително с малко ремарке. За да управлявате превозни средства от категория D1, но с тежко ремарке, трябва да отворите категория D1E.

Категория Е в момента е изключена от шофьорските книжки. Той е заменен с горните категории с префикс E, например BE, DE или CE. Шофьор от категория Е може да управлява превозни средства с тежки ремаркета (над 750 кг). Според новите правила той трябва да замени личния си документ за нов. Има две възможности за подмяна на лична карта. Ако водачът от категория Е го отвори преди 01.01.2001 г., тогава новият сертификат ще съдържа всички отворени по-рано категории с префикс Е. Ако получите категория Е след тази дата, в сертификата ще бъдат включени само онези категории, за които са положени изпитите. Новите правила създават категории за шофьори на тролейбуси и трамваи.

Изисквания към водача

Професията на шофьор предполага, че човек има определени лични качества и медицински показания, за да стане професионалист в своята област.

Внимателността и предпазливостта на пътя помагат да се реагира навреме на опасна ситуация, което може да доведе до сериозни последици. Освен това водачът трябва да има добра памет, тъй като е необходимо да се движи в голям брой пътни знаци.

Медицинските показания, представени на водачите, включват: добро зрение, отсъствие на заболявания, придружени от неволни движения, психично здраве.

Отговорности на водача

В зависимост от мястото на работа и вида на возеното превозно средство, отговорностите на водача също се различават. Личният шофьор се отнася до домашния персонал и в допълнение към управлението на транспорта, неговите задължения най-често включват поддържане на автомобила чист и поддържане на неговото състояние.

Професията на шофьора на автобус предполага освен превоз на пътници и транспортирането на багажа им. Обикновено автобусът има одобрен маршрут, който водачът трябва стриктно да следва. Водачът на трамвая или количката трябва да може да проверява състоянието на автомобила и да отстранява елементарни неизправности.

Как да станем шофьор?

Професията на шофьор предполага наличието на специално образование. Може да се получи на шофьорски курсове, в края на които и след полагане на изпита се издава шофьорска книжка с отворени категории. Такива курсове са включени в някои образователни програми на университети и средни технически институции. Наличието на шофьорска книжка не означава професионализъм на работника. Опитът е от голямо значение в тази професия, защото много умения идват с броя часове, прекарани в шофиране.

заплата

Заплатата на водача зависи от фирмата, в която работи, както и от графика и броя часове на работа. Най-престижната професия в тази област се счита за личен шофьор, тъй като тук заплатата на персонала силно зависи от възможностите на работодателя и услугите, предоставяни от водача. Средната заплата на шофьор на автобус е 50 000 рубли, а тази на тролейбус или трамвай е около 40 000 рубли.

Заплатата на водачите на превозни средства, предназначени за превоз на товари, силно зависи от политиката на предприятието. Частно един шофьор може да печели повече, но работата в предприятието се характеризира със стабилни плащания, което за някои е важен аргумент.