набиране

Асистент шофьор: всичко за професията

Видео: Какви са плюсовете и минусите на шофьорската професия (видео 1) 2024, Юли

Anonim

Железницата е от голяма полза. Управлението на железопътния транспорт се осъществява от локомотивна бригада. Професията на машинист е включена в списъка с трудни работни места с вредни и трудни условия на труд. Физически е невъзможно да изпълни всички отговорности, възложени му сами. Работата на водача изисква постоянна концентрация на вниманието и едновременно изпълнение на няколко технически операции. Затова се дава помощник на водача, който да му помогне. Москва е голям метрополис с голям железопътен възел, броят на локомотивните бригади нараства тук всяка година и всяка от тях има такъв помощник.

Функционални отговорности

Помощният водач трябва:

  • правилно и своевременно да изпълни всички инструкции на водача за поддръжка и грижа за състава;
  • следи състоянието на обслужвания влак;
  • фиксирайте локомотива от спонтанно движение;
  • при липса на действия от страна на машиниста за предотвратяване на извънредни ситуации, самостоятелно предприеме мерки за спиране на влака, като не позволява на червения семафорен сигнал да премине;
  • ако машинистът не е в състояние да контролира влака, вземе мерки за спиране на влака, обезопаси го по общо установения начин от спонтанно заминаване и информира дежурния диспечер за инцидента по радиото.

Изисквания за наемане

Както вече споменахме, управлението на мобилни устройства е много трудна работа. При наемане на водач се избира помощник-водач и трябва да отговаря на определени критерии. Първо, за да се извършват дейности като обслужване на локомотивни устройства и управление на влака, той трябва да бъде „на крак“ с оборудване, да се ръководи от правилата на железопътния трафик и да знае правилата за безопасност. Второ, помощник-водачът трябва да бъде внимателен, да има добро зрение и незабавна реакция. Освен това за кандидата за позицията е важно да има отлична координация на движенията, физическата издръжливост и емоционалната и психологическата стабилност. По време на заетостта е необходимо да се подложи на професионален медицински преглед и само с положително медицинско мнение служителят може да започне непосредствените си задължения. Подобна професия е противопоказана за хора с увреждания и с респираторни заболявания.

Рискове и разходи на професията

Работата по железопътния транспорт има своите предимства, например заплатата на служителите е над средната. Но това е опасна дейност. В допълнение към възможността за сблъсъци и заминаване на влака, има и други, не по-малко опасни ситуации. Недостатъкът на професията е нередовното работно време. Асистентът на шофьора работи 36 часа седмично, в условия на постоянно шумотевица, напрежение и кацане. Понякога му се налага да почива между смени в локомотивно депо, в специални помещения за почивка. Неправилното хранене често води до стомашни язви, гастрити и други заболявания. В резултат на постоянен стрес и умора може да възникне стресово състояние.