набиране

Професионален архивист: кой е това и какво прави?

Съдържание:

Видео: Изправих се срещу ПРОФЕСИОНАЛЕН БРЕЙКЪР 2024, Юли

Anonim

Всяко предприятие има собствен документален архив, който изисква внимателна систематизация и контрол. Някои важни материали (лични файлове, филми, поръчки, инструкции) имат достатъчно дълъг срок на годност и е важно цялата ценна информация да бъде правилно опакована в папки, да има инвентар с дати. Това е необходимо, така че ако е необходимо, човек може бързо да намери искания случай. По този въпрос се изискват отговорност, старание и правилен подход. Професионалният архивист ще ви помогне да се справите с трудната работа. Кой е? Ценен специалист, който управлява целия архив на предприятието, отговаря за безопасността и сигурността на всеки лист хартия.

Интересни факти за професията

Археолозите многократно по време на разкопките са откривали древни писмености, които са били събрани по специален начин. Подобни находки са открити в Асирия, Гърция, Древен Египет и Рим. В аналите ясно се посочва как да се запазят всички ценни материали. Наличието на такива помещения, където се събира важна документация, показва висока култура на обществото. Нужни са ни архиви не само за да запазим спомена за минали събития, но те също представляват определена база от приложно и научно естество.

В онези години, когато страната беше ръководена от големия водач на пролетариата В.И. Ленин, във всички държавни институции имаше ясна организация на работния процес. Архивирани материали на национализирани имения, манастири, църкви, както и случаи, в които се съхранява информация за големите народни творци, учени, композитори. Унищожаването на такива архиви беше преследвано от закона. Безопасността на всички материали се следи от един човек - архивистът. Кой е това, питаш? Незаменим държавен човек на всяка институция.

Професионални задължения

Архивистът се занимава със систематизацията на всички вътрешни и входящи материали, излезли от работния процес. Той е отговорен и за спазването на условията за съхранение, нормите и правилата. Задълженията на архивиста включват: правилното изпълнение на изходящи и входящи документи, съставяне на описания, поддържане на счетоводни бази данни, списъци за маркиране, издаване на сертификати и поставяне на информация на специални стелажи. Днес в големите предприятия почти цялата работа се извършва в електронен вид, но наистина важни материали, подлежащи на дългосрочно съхранение, се отпечатват допълнително на хартия и се прехвърлят в архива.

Разбира се, автоматизираната база данни значително ускорява и улеснява работата и търсенето, но техниката има способността да се разгражда и да се проваля, поради което е необходим архив, за да се избегне загубата на всички данни. Участва в комисиите за унищожаване и отписване на остарели документи архивист. Професията включва и наблюдение на пожарната безопасност на помещението.

Изисквания и качества

Човек с висше (или студентско) образование, който е научил степен по архивиране, история и педагогика, може да заеме тази позиция. Понякога получавате необходимите умения в специални курсове. Бъдещият служител трябва да познава компютъра (офис програми), да може да работи с оборудване (фотокопие, факс, принтер), да има писмени и устни знания.

Архивистът трябва да притежава точност, усърдие, аналитичен начин на мислене и скрупульозност. Кой е измислил това и какви са изискванията? През целия ден служителят се сблъсква с огромно количество информация, която трябва да бъде прочетена, регистрирана и срокът й за съхранение да бъде определен според списъка на работните процеси. Този бизнес изисква внимателност, постоянство, самоконтрол, развито мислене, търпение и фини двигателни умения. Не всички хора са в състояние да вършат монотонна и старателна работа всеки ден.

Архивистка заплата

Възнаграждението зависи от региона, финансовото благополучие на компанията и размера на отговорностите. Към днешна дата средната заплата варира от 20-35 хиляди рубли. Над 40 000 рубли. получава опитен архивист с дългогодишен опит. Кой е и какво прави, е описано по-горе. Професията е в голямо търсене, но се нарича само малко по-различно - секретар или чиновник.