кариерно управление

Главен енергиен инженер: изисквания, знания и отговорности

Съдържание:

Видео: „Здраве и безопасност при работа – ЕКСПЕРТИТЕ ОТГОВАРЯТ“ – еп.1 2024, Юли

Anonim

Малко хора знаят, че в големите фабрики един от най-важните хора е основният енергиен инженер. Той следи разпределението на енергията: електричество, топлина. Той също така организира надеждно захранване, компетентна техническа експлоатация на енергийните системи, което се отразява на рентабилността на всяко предприятие. Във всяко повече или по-малко голямо растение тази позиция се държи високо, но изисква огромно количество знания и опит.

Основни отговорности

Главният енергетик организира правилната експлоатация, ремонт и монтаж на енергийно оборудване, непрекъснато и надеждно захранване на производството. Този служител контролира разхода на енергийни ресурси, спазването на режима на тяхната икономика. Отделът на главния енергиен инженер участва в планирането, организацията и осъществяването на ефективната работа на енергийния сектор, разработва схеми за ремонт на оборудване и енергийни мрежи, планове за производство или потребление на електричество, гориво, газ, пара, вода. Това длъжностно лице участва в подготовката на заявления и изчисления за тях за закупуване на оборудване, резервни части и необходими материали, за доставка на енергия и за свързване на допълнителен капацитет, ако е необходимо. Той планира перспективите за развитие на енергийната икономика, повишаване на общата ефективност на производството, подготвя предложения за реконструкция на предприятието и прилага автоматизация на процесите.

В длъжностната характеристика на главния енергиен инженер задължително се включва разглеждане на проекти за реконструкция на енергоснабдителни системи. Водещият енергиен инженер е длъжен да даде мнения по всички разработени проекти за електроенергия, да участва в тестове на електроцентрали и мрежи. Освен това той е длъжен да осигури разработването на мерки, насочени към повишаване на ефективността на използването на ресурсите, подобряване на надеждността и работата на електроцентралите, предотвратяване на аварии и създаване на безопасни условия на труд. Главният електроинженер следи за спазването на правилата за защита на труда, процедурите за безопасност и всички необходими инструкции за експлоатация. Той трябва и има право да сключва договори за доставка на електроенергия и други форми на енергия. Това лице организира отчитането и съхранението на енергийно оборудване, разположено в баланса на предприятието, анализа на разхода на гориво и електричество. Главният електроинженер управлява всички служители на своя отдел, организира работа за повишаване на тяхната квалификация, поема нов персонал, занимава се с проблемите на преквалификация, ако е необходимо и провежда необходимата сертификация на персонала.

Какво трябва да знам?

Методически и нормативни материали за обслужване на електроенергия на това или онова предприятие. Той е задължен да разбира специализацията, профила и характеристиките на предприятието, възможностите и перспективите, основите на производството. Задължителните познания на системата за планови и превантивни ремонти включват нейното официално положение. Главният енергиен инженер също е длъжен да знае техническите характеристики и характеристики на оборудването в предприятието, правилата за работа на тези централи. Описанието на длъжността включва изискванията за познаване на правилата за получаване на оборудване след ремонт и монтаж, законодателство за околната среда. Главният енергиен инженер трябва да може да сключва споразумения за снабдяване на компанията с електрическа енергия и топлина.

Изисквания

Главният инженер на предприятието е длъжен да има висше техническо образование. Освен това се изискват най-малко пет години трудов стаж по профилна специалност по административно-технически и управленски длъжности в съответната индустрия. Освен наличието на доста обширни умения и знания, от водещите енергийни инженери се изисква да притежават организационни умения, тъй като той управлява персонала си.

Услуги, управлявани от главния енергиен инженер

Има няколко услуги, които докладват на това длъжностно лице:

- електрическа услуга, която включва оперативен, ремонт и дежурен персонал;

- топлотехника, която управлява котелни, канализационни и водоснабдителни услуги, които включват водопроводчици и обслужващ персонал;

- газова услуга, която включва служители, участващи в ремонта и експлоатацията на газови системи.