кариерно управление

Как да станете водач? Отговорности, препоръки и обратна връзка

Съдържание:

Видео: 3000+ Common English Words with Pronunciation 2024, Юли

Anonim

Въпросът как да станете водач не е толкова сложен. Можете да научите тази професия достатъчно бързо, в зависимост от способността да работите с хора и да се адаптирате към променящите се изисквания в областта на туризма. Важно е също така да сте подготвени за постоянно развитие и учене.

Разлики между водача и водача

Много хора объркват понятията „водач“ и „водач“. Каква е разликата?

Екскурзовод е човек, който показва забележителности на държава или град на екскурзионна група, която може да се състои от двама или трима души или тридесет или повече. Често водачът придружава групата в автобуса по време на пътуването, по пътя разказва някои интересни факти от историята или културата на страната или града, дава полезни съвети, описва маршрута, който следва автобусът и много други. Ако туристическата група се състои предимно от деца, тогава водачът може да е отговорен за осигуряването на тяхната безопасност. По правило водачите получават премия в този случай и те никога не оставят сами с децата: трябва да има учители, възпитатели, съветници или родители.

Екскурзоводът провежда екскурзии из мястото - в художествени галерии, музеи, къщи за изкуство. Той има по-малко активна програма, тъй като групите идват в музея или галерията директно на работното му място, защото курсът на обиколката е един и същ всеки път - по маршрута от стая до стая.

Какво прави водачът?

И ръководството, и ръководството трябва да могат да предават правилно информация на аудиторията. Туристическа група или посетители на културна институция кандидатстват за такива услуги, за да получат най-полезната и достъпна информация на ясен език.

Ръководството помага да се ориентирате на място, ако е необходимо, обяснява как да стигнете до някоя конкретна художествена зала, говори за представените експонати, доклади за историята и времето на създаването на най-интересните от тях.

Екскурзоводът запознава туристите с града или страната. Ако обиколката се проведе в чужбина, той разказва на туристическата група за националните особености на страната, нейната култура, дава полезни съвети. Основната му задача е да покаже на групата интересни забележителности и туристически маршрути, основните културни институции. Задълженията на гида включват също така да помага на туристите с техните въпроси относно намирането на местни места за забавление. С други думи, ако обиколката е посветена на замъците на Лвов и туристът пита къде да пием бира след обиколката, водачът трябва да знае отговора на този въпрос.

Ако екскурзията е на място, водачът често започва да изпълнява задълженията както на водача, така и на водача, а туристите често объркват тези понятия, както беше споменато по-горе. Затова в бъдеще ще наречем думата „водач“ представител както на тази, така и на тази професия.

Какви качества трябва да има водачът

Често изглежда, че добрият водач трябва буквално да има призвание за професията си, защото има толкова много необходими качества и умения, че малко хора го получават бързо.

Основните качества и умения на добър водач са, както следва:

  • Устойчивост на стрес. Екскурзоводът работи, но туристите се отпускат и затова често се натъкват на хора, които се отпускат прекалено бурно или така, че другите да се напрягат от релаксацията си. Екскурзоводът трябва да бъде в състояние учтиво и културно да успокои яростния турист и да потуши конфликтите, които възникват по време на обиколката. Освен това трябва да можете да преминете от собствените си ежедневни проблеми и притеснения към работа.
  • Дълбоко познаване на града, страната или културната институция. В допълнение към основната екскурзионна програма може да се наложи да се предостави на туристите допълнителна информация, например, ако някой задава въпроси. Отговорът в стила „Не знам през коя година е рисувана тази картина“ е показател за ниско ниво на професионализъм.
  • Владеене на няколко чужди езика.
  • Отлични ораторски умения.
  • Добра физическа годност, за да издържате на цялата екскурзия. Това е особено важно за тези, които провеждат обиколки в градовете.
  • Интерес към работата ви. Много е трудно да заинтересувате хората с експонати или забележителности на града, ако говорите за тях с интонацията на „по-скоро бихте излезли на разходка“.

Разбира се, повечето екскурзоводи искат да участват в теренни групи, за предпочитане тези, които пътуват в чужбина. Това е чудесна възможност да подобрите уменията си, да посетите друга държава, а нивото на заплатите е много по-високо.

Тъй като много хора мечтаят да станат екскурзовод в чужбина, конкуренцията в тази област е много голяма.

Като начало кандидатите за работа в друга държава трябва да натрупат опит, докато провеждат обиколки на градовете в родината си.

Обиколки на града

Обикновено водачите се срещат със своята група във всеки конкретен момент. Туристите могат да дойдат с организирана група в автобуса и могат да бъдат изтеглени един по един или от компании, това зависи от естеството, времето и мястото на обиколката.

След това водачът насочва групата по туристическия маршрут, като минава покрай разговори за забележителностите и интересните места.

Те вече говорят как да станат екскурзовод в първите класове във всеки факултет на туристическия бизнес, тъй като именно тази област на дейност се интересува от повечето студенти.

Щом младият водач има възможност да демонстрира своите умения на практика, трябва да дадете всичко в пълен размер. Първият опит не винаги ще бъде най-успешният, но трябва да можете да вземете предвид грешките и практиката си.

При обиколките в града е важно да можете да държите цялата група на място и да правите това не само за контрол, но и за удобството на всеки турист: ако някой се почувства излишен по време на обиколките, едва ли ще остане приятно впечатление. Езикът на знаците и изгледите идват с опит.

В зависимост от личните и професионални качества, както и въз основа на опита и професионализма, водачът може да започне да се движи нагоре по кариерната стълбица, включително да пътува в чужбина с групи за екскурзии за кратки или дълги периоди.

И тъй като теоретично практически всеки специалист, който отговаря на професионалните и квалификационни изисквания, може да стане екскурзовод в Москва, Санкт Петербург, Париж или Прага, всяко малко нещо се взема предвид при избора на кандидати за позиция.

Ръководство в музеи и галерии

Тази позиция е много по-проста, тъй като не е необходимо да прекарвате много време в условията на палещото слънце или силните студове, а групата е много по-лесна за наблюдение. Само тези, които са силно заинтересовани от изкуството, се интересуват от това как да станат водач в музей, които с голямо удоволствие изучават неговите характеристики и хронология. Като правило за тях подобна работа ще бъде по-скоро приятно забавление, особено ако те обичат и знаят как да споделят знанията си.

Младите хора рядко отиват да работят като водач в музей, само ако това не е някаква модерна, креативна или екстравагантна културна институция. Например, често можете да видите младо момиче-водач в Музея за модерно изкуство, отколкото в галерия Третяков.

Между другото, откакто става пътеводител в Третяковската галерия е доста престижен, опитни водачи, които добре познават историята и културата на рисуването, твърдят, че получават работа там.

Турнета в Москва

Москва е столицата на Русия, затова ежедневно я посещават огромен брой хора. Затова за културната сфера на града е много важно да се обучат туристическите работници как да станат екскурзовод в Москва, за да могат приятно да впечатлят гостите.

Именно водачът прави първото впечатление на гостите за столицата и има турист - чужденец, а след това и за страната като цяло. Това е основната особеност на екскурзиите в столиците на страните. Не само самия туристически маршрут е доста дълъг, но и обществеността е разнообразна, сред които може да има и чужденци. Струва ли си да говорим за значението на знанието на чужд език в този случай?

По време на обиколка на забележителностите, както във всеки друг град, трябва да имате време да покажете колкото се може повече основни атракции.

Характеристики на екскурзиите в Санкт Петербург

Санкт Петербург е специален град, пропитан с духа на културата и поетиката. По правило туристите идват там, за да подобрят познанията си за живопис, скулптура и поезия, да се насладят на архитектурата, характерна за града, и да посетят легендарни исторически места.

Тъй като много хора искат да станат екскурзовод в Санкт Петербург именно поради високото ниво на духовност на местните жители и на чуждестранните посетители, кандидатите трябва да могат буквално да насаждат духа на града. В идеалния случай, ако водачът е жител на Санкт Петербург, тогава той ще може да запознае туристите с характера на града буквално отвътре.

Обучение за водачи

Всъщност не всеки водач има диплома за образование в областта на туристическия бизнес. Някои специалисти посещават курсове, които могат да продължат от няколко месеца до една година, бързо да научат професията, да получат съответния документ и да кандидатстват за работа в тази област. Такова образование не може да се счита за безсмислено, тъй като завършилите туристически специалности рядко се специализират в екскурзии. По принцип университетите преподават мениджмънт в туризма, хотелиерството и ресторантьорството, което между другото може да бъде предимство, а не задължително изискване за екскурзовод.

Ето защо въпросът как да станем водач без основно образование в областта на туризма е абсолютно нормален и интелигентен. Независимо от това е желателно да завършите поне курсове по професията.

Перспективи за ръководство

Тъй като превръщането в екскурзовод в Москва не е най-добрата мечта на повечето руски специалисти, със сигурност може да се каже, че туристическата индустрия напредва и се развива.

Добрият водач може да се развие професионално до ръководителя на отдел на туристическа агенция или до мениджъра на по-високо ниво. На раменете му може да лежи отговорността за изготвяне на туристически маршрути за други водачи. Тази работа е подходяща за спокойни хора, които предпочитат премерен график в живота.

А тези, които искат да продължат да пътуват, се интересуват как да станат гид в чужбина. Подобна възможност е тясно свързана и с професионалния растеж.

Съвети за млади водачи

  • Вземете решение за желаната посока на работа (екскурзии в музеи, галерии, екскурзии, пътувания в чужбина и др.).
  • Сравнете вашите желания и възможности, установете слабости.
  • Непрекъснато се развива и учи, посещава курсове за продължаващо обучение. Често такива курсове се предлагат от туристически агенции, в които гидовете работят.
  • Разгледайте района, в който работите: историята на изкуството, артефакти, градове, забележителности, ключови характеристики, интересни факти и др.

Отзиви за професията

Според повечето екскурзоводи тази професия е много по-сложна, отколкото изглежда на пръв поглед. Но неговите предимства под формата на постоянни нови преживявания блокират и изравняват всички трудности.

Тези, които мечтаеха да станат екскурзовод в Санкт Петербург, получиха тази възможност поради големия си интерес към историята на града. Мениджърите на туристическите агенции дават предпочитание на онези служители, които с ентусиазъм са готови да провеждат екскурзии и разказват на туристите за града с изгарящи очи.

резюме

Надяваме се, че в тази статия мнозина са намерили отговор на въпроса как да станете водач. Основната трудност на тази работа е нейният ритъм. Трябва да сте в състояние постоянно да поддържате добра форма, да умеете правилно и красиво да изразявате мислите си и майсторски да скриете умората си от туристите.