кариерно управление

Описание на длъжността електротехник: изисквания, права, отговорност

Съдържание:

Видео: Медицинско право – между правото и ежедневието на медицинския специалист – трета част 2024, Юли

Anonim

Основната причина, поради която специалисти са наети от която и да е фирма за позицията на електротехници, е, че те се занимават с осигуряване на надеждната работа на електрическото оборудване и други устройства и предотвратяване на аварийни ситуации по време на неговата експлоатация. В длъжностната характеристика на техника-електротехник-регулатор трябва да се вземе предвид какви изисквания по отношение на неговите знания, опит и образование са представени от ръководството, какви отговорности иска да възложи на кандидата за това работно място. Информацията и данните, разгледани в настоящия регулаторен документ, могат да варират в зависимост от нуждите на конкретни компании и институции.

Провизии

Специалистът, нает за тази длъжност, е работник. В зависимост от категорията, получена от служителя, компаниите могат да имат различни изисквания към кандидатите за длъжността. Така например електротехникът от първа категория трябва да притежава документ, потвърждаващ, че е получил средно професионално образование и работи за длъжности с достъп до втора категория поне две години.

В същото време от специалист с втора категория се изисква да получи поне две години опит на тази позиция с достъп до първа категория. Но без категории достъп до работник няма изисквания за стаж. Образованието е задължително за всеки достъп.

знание

Длъжностната характеристика на електротехника на подстанция предполага, че работникът е длъжен да притежава специални познания, включително законодателни и правни актове на страната, той също е длъжен да се запознае с регулаторната и методическа информация относно експлоатацията и ремонтните дейности с електронно оборудване. Освен това той трябва да знае за какво са предназначени устройствата, инсталирани в предприятието, как работят, както и правилата за тяхното използване.

Длъжностната характеристика на електротехника в културна институция предполага, че той трябва да знае как работят и да може да използва устройства, които измерват мощността и захранването на ток на практика. Знанията му трябва да включват техники, благодарение на които е възможно да се изчислят причините за проблемната работа на електронното оборудване и да се отстранят всички неизправности, както и как се поддържа и кога, според какъв план, той трябва да бъде приложен. Сред знанията на служителя трябва да бъдат и основите на електрониката, икономиката, компютърните технологии и трудовото законодателство. Той трябва да проучи и да разбере всички правила и устави на организацията, в която е нает.

Длъжностни задължения

Когато електротехникът получи работа във фирма, той трябва да гарантира, че цялото електронно оборудване е в добро състояние, да обслужва оборудването и да следи работата му, като избягва извънредни ситуации. Ако е необходимо, служителят се ангажира с инсталирането на нови електрически мрежи.

В зависимост от графика работникът трябва да извърши превантивни дейности по поддръжка на устройства и мрежи в организацията. Той е длъжен да установи причините за износване на оборудването, както и да предприеме мерки за отстраняване на неизправности и да предприеме мерки за предотвратяване на преждевременното износване на устройства на компанията, предмет на неговите компетентни задължения.

Функции

В длъжностната характеристика на електротехника се предполага, че той трябва да бъде ангажиран с осигуряване на правилното използване на оборудването, своевременно и точно да извърши необходимите ремонтни работи въз основа на инструкциите за неговата експлоатация и поддръжка, получени от ръководството, както и да се разчита на текущите стандарти и условия на техническата поддръжка на компанията и в зависимост от мрежите, които се използват там.

Освен това той е длъжен своевременно да елиминира всички повреди на устройствата, да извърши техния ремонт и да се ангажира с инсталирането и регулирането на оборудването. Той е длъжен да спазва процедурата, установена от предприятието, както и всички разпоредби за безопасност, трудовото законодателство и т.н.

права

Длъжностната характеристика на техника-електротехник предполага, че работникът има право да предлага на главния инженер или други ръководители на структурното му звено всякакви идеи, които могат да подобрят поддръжката на електрическото оборудване на организацията като цяло или нейните специфични звена или ще повлияят на подобряването на технологичните процеси, оборудването или подобрят естетиката труд.

Също така работникът има право да изисква от ръководството да му осигури нормални условия за изпълнение на задълженията си. Ако на сайта се появят нови работи, тогава служителят има право да изисква от енергийния инженер всяка информация или да предостави инструкции за изпълнението на тези задължения. Длъжностната характеристика на електротехника предполага, че той има право да изисква от администрацията да му предостави условия, при които ще се спазват всички правила и норми, предвидени в закона. Освен това той има право да получава специално облекло за работа на обекта.

Отговорност

Работник, нает за тази длъжност, е отговорен за правилното използване на оборудването и поддържането на електрическата безопасност по време на неговата експлоатация. Той е отговорен за факта, че трябва да провежда планирани профилактични дейности по поддръжка качествено и навреме. Той може да бъде подведен под отговорност, ако по негова вина и надзор оборудването не работи. Той е отговорен за прилагането на всички правила за защита на труда, безопасност и здраве, трябва да поддържа работното си място чисто и подредено.

Също така длъжностната характеристика на електротехника предполага, че той може да бъде привлечен за неспазване или неправилно изпълнение на задълженията си, за всякакви нарушения на правата и законите на страната в хода на работата си, както и за причиняване на материални щети на компанията.